Zejtra napořádFilmy
Tmavý režim
Tmavý režim
Použít nastavení systému

Ex Machina a omezenost filmů o umělé inteligenci

2 min. čtení

Thriller Ex Machina, v němž se hlavních rolí zhostili Oscar Isaacs, Domhnall Gleeson a Alicia Vikander, je vzorovým AI dramatem, jehož jedinou slabinou je konec. Jako vždy byl totiž potenciál snímku pojednávajícího o umělé inteligenci, něčem novém a zatím ještě neznámém, zničen zakončením v podobě klišé, které jako jediné mohl divák očekávat.

Tak či onak, kde není cíl, je cílem cesta. To platí i pro Ex Machinu – film při jehož sledování budete po většinu času napjatí jak struna a budete vymýšlet nejrůznější cesty, kterými by se děj mohl ubírat. Dokud nedojdete do bodu, kdy vám již bude jasné, kam vše spěje, budete si vědomi toho, že se díváte na jeden z nejlepších filmů tohoto žánru. A když prominete tvůrcům klišé, kterým děj zakončili, budete spokojeni nad míru všech očekávání.

Tematicky podobných filmů a seriálů existuje nespočet, ale stejně jako Ex Machina jich většina (namátkou Westworld, Automata, Morgan, Já ,robot, Andrew, člen naší rodiny, Terminátor 2 apod.) pojednává o vzniku a směru, kterým se ubírá člověkem nedávno vyvinutá umělá inteligence. Všechna tato díla, včetně drtivé většiny všech ostatních se drží toho zřejmě nejzajímavějšího a nám momentálně nejbližšího – vzniku AI a našeho prvního kontaktu s ní. Přijde mi to trochu smutné a omezené, když vezmeme v potaz, kolikrát to tu už bylo. Navíc se takřka ve všech zmíněných snímcích mluví o tom, že lidstvo vyhyne rukou umělé inteligence, či jiným způsobem a tom že budeme právě jí nahrazeni v roli dominantního druhu na planetě či o tom, jak na nás bude AI zpětně pohlížet (možná podobně jako my dnes na dinosaury).

Osobně bych uvítal více snímků, které by popisovaly vzdálenější budoucnost, třeba už bez lidí (nebo se tomu alespoň přiblížit jako to udělal například film Jsem matka). Mluvit o temné budoucnosti a nepředstavit nám svou vizi, mi přijde jako velmi smutné scénáristické pochybení.

Obrázek 1

Za jeden z nejlepších příběhů o AI osobně považuji Druhou Renesanci, jeden z filmů ze sbírky Animatrix, která dějově předchází událostem trilogie Matrix. Tento konkrétní dvoudílný animovaný film vypráví o vzniku umělé inteligence a temném osudu, ke kterému se lidstvo vlastní vinou dobralo, protože nedokázalo žít vedle svého vlastního výtvoru. Jedná se o detailní a oficiální vysvětlení toho, jak se planeta Země a lidstvo dostalo do situace, ve které se nachází na začátku prvního Matrixu. Ano, je to ten příběh, který Morpheus vypráví Neovi, ten o vypálení nebe.

Obrázek v plné velikosti