Zejtra napořádFilmy
Tmavý režim
Tmavý režim
Použít nastavení systému

Kocovina raz, dva, tři

4 min. čtení

Ku příležitosti opětovného zhlédnutí všech tří dílů „série Pařba“, jak se jí k mé nelibosti česky říká, jsem sepsal, proč je mi líto, že se nepovedla a proč. Někde tam je ale schovaná i chvála, slibuji!

Film Pařba ve Vegas byl svého času naprostým úkazem a bleskem z čistého nebe. Pokud si dobře pamatuji, přišel nečekaně, byl nevšední a skvěle fungoval. Z vlastního pohledu si troufám usuzovat, že všichni diváci, kterým se film líbil, chtěli okamžitě přídavek. Toho jsme se po čase dočkali a nebyl jediným, „série“ Pařba se nakonec stala trilogií.

Prvnímu dílu lze jen těžko něco vytýkat. Je zkrátka dobrý v mantinelech, které si vytyčil, a není v něm snad ani žádné žánrové klišé, nad kterým by se dalo pozastavit. V ničem není špatný a ve všem je dobrý až skvělý, takže jeho pokračování musí být zrovna tak úžasné, nebo ne?

Obrázek 1

Druhý díl se česky jmenoval Pařba v Bangkoku, přestože v originále nesl pouze přízvisko „Part II“, neboť se stejně jako díl první jmenoval The Hangover (Kocovina).

Tam kde první díl zářil, se druhý pokouší zažehnout tutéž jiskru, která už však vyhasla. Chtělo to něco nového, trochu upravit koncept, posunout ho dál… Jen málo filmových sérií sází na identické postupy z předchozích dílů, jen zasazené do jiných kulis. Tvůrci Pařby to udělali a podle mě šlápli úplně vedle.

Už při prvním sledování jsem cítil, že se nudím. To, na co jsem tak dlouho čekal – pokračování té skvělé Pařby – se přede mnou právě odvíjelo a já absolutně nechápal, proč právě takto.

Znovu (naprosto) totéž

V čem že se pokračování shodovalo s prvním dílem? Jen pro připomenutí…

  • Opět se něco stalo a nikdo si nic nepamatuje

  • Opět jsou v tom jen ti tři, Doug znovu chybí

  • Stu má opět problém s vzezřením

  • Stu má opět problém s prostitutkou

  • Opět se někdo ztratil (jako povedený a vtipný odkaz ho nejdříve hledají na střeše)

  • V jeden moment jsou opět natolik ztracení, že volají rodině a jdou s pravdou ven

  • Opět hovor přeruší, protože si uvědomí, kde mají hledat

  • Našli ho, opět na zcela zjevném místě

  • Nalezenec na konci objeví foťák, ve kterém jsou fotky z noci

Osobně tohle nedokážu považovat za chytrý nápad ani na papíře. Po zhlédnutí už vůbec ne. Ale bude to horší…

Pařba na třetí

The Hangover Part III, neboli česky Pařba na třetí, je konečně trochu jiná, ale ve své podstatě až příliš stejná jako předchozí dva díly. Při zpětném sledování trilogie na jeden zátah máte jako divák pocit, že mezi těmi filmy neexistuje hranice po stránce příběhové ani řemeslné. Jistě, při použití názvů druhá a třetí „část“ se dá předpokládat, že to bylo filmařským záměrem, který by se tak zcela objektivně povedl. Jenže mně to jako divákovi přijde až nepříjemné. Sleduji přece tři filmy, ne seriál… Nakonec je v pokračováních tedy jen pramálo věcí, které vás skutečně praští do nosu a vy si na chvíli uvědomíte, že aktuálně sledujete jiný film, než před pár minutami. Pro Čechy je to například jedna bonusová věc – „Černej Doug“ se v dabingu trojky najednou jmenuje „Black Doug“, což považuji za absurdní. Vždy mě mimochodem zajímalo, jestli si dabéři na podobné nekonzistence stěžují, ale není jim vyhověno. Všechny tři díly dabují titéž herci, jen ten Doug se změnil…

Třetí díl mě naštval ale hlavně jednou věcí. Čekal jsem, že tentokrát už nebudou moci znovu použít úplně stejný postup, takže by se konečně mohlo dostat na (bílého) Douga, který zatím nikdy členem výkonné Vlčí smečky nebyl. Ale i tentokrát je uklizen stranou, byť opět jiným způsobem, a všechna ta zábava spadne do klína zas těm třem ověřeným postavám. To už je celkem nuda, co myslíte? Jsem proto rád alespoň za Alanův dotaz, jestli by si nemohli únosci (nejnovější podoba úklidu Douga) vzít raději Stua. To bylo skutečně legrační a milé. Jenže nemohli…

Šéfem únosců je John Goodman, který hraje Marshalla, šéfa Černýho Douga z prvního dílu (jednou větou zmíněného). Sice je na něm vidět, že je z roztěkané role dost unavený, za což se mu nedivím, ale oceňuji jak výběr herce, tak nápad na přivedení postavy, o které už v sérii fakticky byla řeč.

Tak je ta série dobrá, nebo ne?!

Série dobrá není, první díl je. Škoda zahozeného potenciálu a zaměření se na nudnou postavu Pana Chowa. To se dá tvůrcům ale nakonec prominout, protože je to koneckonců jejich dílo, a má narozdíl od většiny podobných komedií alespoň nějaký koncept, v prvním díle i napříč sérií.

To mi spíš dělá problém odpustit českým distributorům to, že od té doby začali násilně šroubovat název „Pařba v/o …“ na libovolný film, u kterého se to alespoň trošku hodí, ve snaze nalákat diváky na odkaz Pařby ve Vegas, potažmo celé série. Když si uvědomíte, že už v jejím případě bylo použití názvu Pařba zbytečné, dokážete si představit, jaký asi dává smysl Pařba o Vánocích (Office Christmas Party) nebo Pařba v Mexiku (Search Party).

Komentáře

Obrázek v plné velikosti