Zejtra napořádSeriály
Tmavý režim
Tmavý režim
Použít nastavení systému

Konec z***anýho seriálu

3 min. čtení

Většina lidí tuto seriálovou jednohubku z produkce Netflixu nezkousne. Ti ostatní se mohou těšit na „romantický“ „road trip“, který bude bez uvozovek vražedně dobrou jízdou.

Pokud vás nebude bavit apatický chlapec, který hrál hlavní roli v jedné epizodě Black Mirror (Shut up and Dance), mohlo by vás bavit děvče, kterému často teče krev z nosu. Nebo alespoň postavě, kterou ztvárnila v podobně nekompromisním filmu Humr.

The End of the F***king World sice film není, ale stopáží 8 × 20 minut se tomu blíží. Díly na sebe navíc plynule navazují a takřka chybí i pro seriály klasické cliffhangery. Takže je to spíše film. Většina lidí, kteří tento seriál zhlédli, se shoduje na tom, že to film být měl. Ale většinou jen kvůli tomu, aby poukázali na fakt, že si v tomto ohledu Netflix příliš neví rady. Stejně tak jako tohle měl být spíše film, měl být například Bright seriálem…

Celé je to tak moc edgy až jsem se nestačil divit. Zprvu jsem si nebyl jistý, jestli mě to baví, nebo ne. Líbili se mi herci, jistě, vždyť Humra zbožňuji a tady nebyla pouze herečka, ale i podobně nekompromisní voice over, kterým hlavní postava chlapce doprovázela děj. Krom toho jsem si v prvním díle všiml i velmi zajímavého stylu vyprávění, který je později použitý ještě několikrát. Jde o přehrání nějaké scény s doprovodným voice overem a následným vrácením se o několik hodin zpět, kdy se začne vyprávět příběh, jenž vede k okamžiku popsanému v první scéně. V moment kdy na ni dojde, je scéna přehrána již bez komentáře a za použití jiných úhlů kamery. Dále už děj pokračuje bez přerušení.

Krom toho, že si v seriálu zahraje také herečka hrající Yaru v Game of Thrones, mohli byste poznat i ženu, která v jiné epizodě Black Mirror (Playtest) hrála vedlejší postavu. To činí seriál mnohem sympatičtějším a zároveň mi přišel příjemně povědomý, přestože jsem nic podobného zatím neviděl. Svým pojetím se blíží Misfits, byť jejich humor byl mnohem více sitkomový. Z filmů bych seriál přirovnal právě k Humrovi, především kvůli zmíněnému voice overu, který je vážný, ale popisuje absurdní věci a je tak v podstatě neutrálním pohledem na děj, byť jej tentokrát vypráví jedna z hlavních postav.

Mohl bych vám seriál doporučit, ale obával bych se toho, že mi ho hodíte na hlavu. Tak se zkrátka podívejte na první díl a když to bude dobré, zkuste druhý. Když to i tehdy bude dobré,  pokračujte. Jednoduché jako facka a případná časová ztráta nebude nijak zásadní. Raději bych to totiž risknul s jedním až dvěma díly než s trailerem, který sice popisuje zápletku, ale jinak příliš neosloví.

Samoúčelná druhá série

Jistě že mi bylo líto, když první série skončila. Ne kvůli ději, ale kvůli postavám, se kterými jsem se musel (alespoň na chvíli) rozloučit. V tomto ohledu byla druhá série milým překvapením, o kterém jsem se dozvěděl až chvíli před jejím vydáním. Jenže co z toho, když už seriál nefunguje a všechen známý humor vyjde naprázdno, protože je z něj cítit zřetelná snaha vyplnit stopáž alespoň něčím, když už chybí smysluplný příběh.

Obrázek 1

Postavy chodí, běhají nebo jezdí autem v kruhu, doslova. Děj se odehrává asi na hektaru lesa, zhruba ve třech budovách, dvou autech a jediné silnici, která je dost možná kruhová. Stejně tak se točí v kruhu binární dilemata všech tří postav, která znějí asi takto: ne/říct, ne/zůstat, ne/zabít (se). A to je skutečně celé.

Filmařský postup naznačení pokročilého děje s následným vrácením se o pár hodin zpět tu chybí. To je podle mě jediná rozumná věc, která se seriálu přihodila, protože alespoň v něčem se neopakuje. Jedna věc je ale naopak nová – český dabing. Netflix se s námi snaží skamarádit a proto naučil Alyssu a Jamese mluvit česky. Znějí oba divně, seriálu to bere to jediné, díky čemu vyčnívá, a v případě druhé série i to jediné, co seriálu zbylo. Navíc Alyssa je tentokrát tak otravná, že její akcent je opravdu to jediné, co ji činí snesitelnou.

Je mi sice líto, že se druhá série příliš nepovedla, ale mnohem více mě mrzí, že zpětně ubírá na příjemném vyznění první série, která pro mě tehdy byla skutečně milým překvapením.

Komentáře

Obrázek v plné velikosti