Zejtra napořádSeriály
Tmavý režim
Tmavý režim
Použít nastavení systému

Avenue 5

3 min. čtení

HBO se po Silicon Valley pokusilo přijít s podobně laděným sitkomem, který se tentokrát však odehrává ve vesmíru a v budoucnosti na palubě výletní lodě. Se zmíněným Silicon Valley má společného jednoho herce – Zacha Woodse (Jared Dunn, nyní Matt Spencer) – a vlastně i nekompromisnost jeho jednání s ostatními postavami. Dále samozřejmě to, že se jedná o komediální formát a že si místy snaží nebrat servítky. Slovo snaží je tu důležité.

Když se v Silicon Valley scénáristé rozhodli být drsnější, nechutní nebo nekorektní, prostě byli, zcela navážno. V Avenue 5 je takových momentů mnoho, ale nikdy nepůsobí přirozeně. Vždy jsou do děje vpašovány na sílu a i zásadní příběhové události mají nepřirozenou atmosféru, jde-li o něco „drsnějšího“. Když říkám drsnějšího, mám na mysli mrtvoly, zmražené mrtvoly, tříštící se zmražené mrtvoly, exkrementy poletující ve stavu beztíže apod. Na papíře by to mohlo leckomu znít jako zábava, koneckonců jde o ideální popis seriálu, který chcete někomu doporučit… V praxi to ale zábava moc není.

Zápletka seriálu je jednoduchá, ale nepochopitelná… Výletní loď s pěti tisíci pasažérů se kvůli nehodě odchýlí od svého kurzu k Zemi. Jejich cesta tak nově potrvá tři a půl roku namísto předpokládaných několika týdnů. Posádka a technici se snaží vymyslet způsob, jak doletět domů dřív, a pasažéři se hlavně chtějí neunudit k smrti.

Jediné co na konceptu nechápu, je to, že loď musí obkroužit několik planet, aby se dostala domů, proto je její kurz tak důležitý, zatímco jedna malá loď se v průběhu série k lodi dostane „vzdušnou čarou“ za několik málo hodin. V seriálu je zmiňováno, že loď letí automaticky, ale jestli po nutné, nebo pouze vyhlídkové trase, to nevím. Kurz každopádně z nějakého nespecifikovaného důvodu nejde změnit a já mám tušení, že zrovna tady zápletka trochu pokulhává. Otázkou je, jestli je třeba to u sitkomu řešit…

Zatím první odvysílaná série se nesetkala s příliš pozitivním ohlasem, avšak již nyní je potvrzeno, že bude natočena minimálně jedna další série. A taky proč ne, seriál sice působí zvláštně, humor v něm je, ale takový ten, kterému se vlastně nesmějete, ale sledovat se dá. S devíti zhruba půlhodinovými díly se jedná prakticky o jednohubku, kterou zvládnete bez většího zapření a možná si ji i užijete.

Děj osciluje mezi zábavným a nepochopitelně nudným, poslední díl je místy až dadaisticky nesrozumitelný, ale to vám vlastně nevadí, protože k postavám po čas série nijak nepřilnete a proto vám vůbec nevadí, že už seriál končí nebo jak končí.

Ještě jsem nezmínil, že jednu z hlavních postav hraje Hugh Laurie, což v praxi neznamená nic moc pozitivního, jelikož role kapitána Ryana je tak nějak zvláštní a pro herce dost možná i těžko uchopitelná. Tím nechci říct, že ji hraje špatně, spíš že jeho role je špatná, především kvůli nekonzistenci, a nikoliv té, kterou hraje záměrně.

Obrázek 1

Na závěr, když už jsme u postav, bych chtěl zmínit jednu šílenost, se kterou tvůrci přišli. Tou je herec Josh Gad, který má záměrně připomínat Jacka Blacka v jedné z jeho klasických poloh (Tropická bouře) i vizuálně. Josh Gad má hrát Jacka Blacka, nikoliv postavu Hermana Judda, což je opravdu problém. Hraje ho totiž skvěle a přesvědčivě, jenže pak už tak nějak nedokážete vnímat jeho postavu…

Komentáře

Obrázek v plné velikosti