Zejtra napořád
Tmavý režim
Tmavý režim
Použít nastavení systému

Booksmart – instantní klasika

2 min. čtení

Hned v první větě bych chtěl vystřílet všechno, co se o filmu Booksmart na internetu především omýlá – režírovala ho Olivia Wilde, je to holčičí Superbad a český název je úplně mimo.

V druhé větě bych se chtěl krátce vyjádřit k názvu Šprtky to chtěj taky. Jak už tomu občas bývá, český název nedává vůbec smysl a je vlastně docela k smíchu… Když pominu trapnou snahu svézt se na nějakém klasickém „nazývacím“ vzoru, zde se hlavně nejedná o to „to“ jako ve zhruba patnáct let staré německé teenagerské sérii, po které se Booksmart bohužel česky jmenuje.

O nesmyslných českých názvech už jsem jednou psal, proto raději překročím k samotnému filmu, protože ten se nadmíru povedl. A to včetně českého dabingu, když už jsme u té češtiny.

Pokud jde o přirovnání k Superbad (mimochodem česky taktéž Superbad), je vlastně správné. Koncepčně je film skoro úplně stejný – dva outsideři, kteří ale nejsou na nijak zásadním dně školního žebříčku, končí střední a chystají se na vysokou. Těsně před tím se ale chtějí zúčastnit párty a proto se večer, kdy se párty koná, vydají na nechtěný road trip po městě (town trip?) ve snaze dosáhnout na párty svých cílů. Cíle i dílčí zápletky se samozřejmě liší, stejně tak hlavní postavy nejsou v Booksmart kluci, ale dvě holky. Důvod, proč obě stojí mimo společenské dění, je tu také jiný než v Superbad.

Filmy se podobají především tím, jak jsou odvyprávěné. Celé to stojí na interakci dvou hlavních postav, jejich rozhovorech a vhledu do jejich kamarádského vztahu, který je divákovi umožněn. Můžeme tak pozorovat naprosté drobnosti – od ztřeštěných rutin a vtipů až po naprostou důvěru, kterou k sobě navzájem mají.

Vše, co se ten večer stane, se začíná zpravidla dít tehdy, kdy ústřední dvojice dorazí, všechno se točí kolem nich a je jim podřízeno, včetně času, protože ta noc trvá snad dvacet hodin… To ale vůbec nevadí.

Celý zásobník do černého

Důvod, proč je film tak zábavný a milý, je fakt, že je jednak skvěle zahraný, je v něm ideálně vyvážená zábavná stránka i ta lehce vážná, sitcomové vložky neruší a jsou skvělé. Zároveň je ale prudce současný a s ničím se nemaže. Glosuje sociální sítě, aplikace, všechno kolem mobilů, sexuální orientaci, gender, vztahy, vzdělání, party life, prostě všechno, co si jen dovedete představit, a zpravidla tak chytře, jak byste to od teenagerské komedie nikdy předtím nemohli očekávat.

Nejsou to Prcičky, Holky to chtěj taky, ale ani ten Superbad, rozhodně to ale není Lady Bird, ke kterému Booksmart také někdo přirovnal. Je to zkrátka chytrá a sakra zábavná komedie, která dokáže mile překvapit, pobavit, ale hlavně se stát… mojí instantní klasikou. Snad se stane i tou vaší.

Komentáře

Obrázek v plné velikosti