Zejtra napořádFilmy
Tmavý režim
Tmavý režim
Použít nastavení systému

Poslední mutanti

3 min. čtení

Noví mutanti jsou pomyslný poslední hřebíček do rakve polorebootované smršti X-Meních sequelů, ve kterých se snad každý sebeoodanější divák kvůli jejich podprůměrnosti začal ztrácet. Přes to byly na sebe všechny díly více či méně navázané, a to jim hrálo do karet. Nové mutanty pojí s posledním dílem jedno slovo, a je až příliš cítit, že jen z nutnosti.

Popravdě nebýt směšné návaznosti v podobě jednoho slova a také četného užívání výrazu „X-Meni“, mohl to být samostatný film, který bych rázem hodnotil mnohem vstřícněji. Tohle ale měli být X-Meni, a nebyli.

Po bolestné Apokalypse a směšném Dark Phoenix přišel velmi slibný Logan, který udeřil přesně na tutéž pomyslnou hlavičku jako před ním Temný rytíř. S autorskou vizí a nebojácným pojetím superhrdiny primárně jako člověka, který má své problémy a mnohdy je nedokáže vyřešit, jsem byl spokojen jak už dlouho ne. Tehdy jsem se těšil na nový trend mezi superhrdinskými filmy, který musí povedený Wolverine nutně nastolit. V tom jsem se však spletl a nic takového nepřišlo, vyjma Jokera o mnoho let později, u kterého však inspiraci Loganem nehádám.

Doporučený zápisek

Ani Fox se s X-Meny nepoučil a jako volné (ne)pokračování (velmi matoucí spojitost, nejasné časové zařazení atd.) nám po dlouhých odkladech předložil Nové mutanty. Pokud mohu předběhnout, rovnou řeknu, že jsem rád za konec produkce studií Fox a toho, co X-Menům prováděli až do poslední chvíle. Nedali nám mnoho dobrého, za to až příliš toho špatného. Neděkujeme.

Díky Marvelu můžeme s X-Meny do budoucna počítat, to už je nejen potvrzené, ale i nad míru jasné. Jak to dopadne však nikdo nemůže ani hádat. Je dost možné, že z toho chaosu, který Fox natropil, vyzobá některé postavy včetně herců, kteří s nimi byli doposud spojování (např. právě Hugh Jackman, přestože se v Loganovi s postavou důstojně rozloučil).

Pozdě a hrozně

Noví mutanti se měli především svézt na slávě tří teenagerských herců, kteří byli v době zamýšlené premiéry v kurzu. Dnes už ale nejsou, vyjma toho děvčete se zvláštníma očima, jejíž jméno si nepamatuji a pravděpodobně nejsem jediný, kdo si s jejím popisem ještě nějakou dobu vystačí.

Když zapomeneme na okolnosti a pomíjivou slávu herců, zbude nám skupinka dětí a jedna divná doktorka, divný dům a schopnosti mutantů na míru ušité chabému scénáři. A tady to zkrátím, přestože bych mohl film pomlouvat dlouho, asi jako každý zklamaný divák. Scénář sotva drží pohromadě a je natolik absurdní, že změna libovolné maličkosti celý ten domeček z karet shodí.

Každé z dětí má totiž nějakou velmi nevšední schopnost, případně jich má více, je-li to potřeba, a nebo má naopak tu nejnudnější generickou schopnost, podle které poznáte, že je pro děj nepodstatný.

Obrázek 1

Mutanti se ve filmu dělí na dvě kategorie podle svých schopností: pro film naprosto nezbytné schopnostinepodstatné schopnosti i postava, která by ve filmu nemusela vůbec být. Nejde ani o to, kde děti jsou, za jakým účelem, kdo je ta doktorka, ani pro koho pracuje, nejde zkrátka vůbec o nic. Kdyby hlavní postava uměla třeba dělat ledové kostky jako Ice-Man, příběh by se nestal. A to se u filmu, který vypráví o jakési doktorce, která pro kohosi pracuje, studuje mutanty za jakýmsi účelem a chystá se s nimi cosi udělat, nemůže stát, prostě nemůže.

Hlavní X-Meni měli vždy pevně dané schopnosti, pro něž scénáristé nacházeli různá využití. Mezi vybranými postavami sice nebyli vždy všichni (třeba můj oblíbený Gambit chyběl a mihl se jen na chvilku v jednom z těch horších filmů), ale přesto se muselo pracovat s těmi, kteří byli v klasické nabídce. Všichni ostatní byli jen křoví a dav. Jenže Noví mutanti tak prostě nefungují a jejich výběr postav se rovná vymyšlení si nových včetně jejich schopností, které budou pasovat na scénář, nikoliv scénář na ně. A ve filmu o šesti postavách nemůže být řeč o žádném křoví, všechny postavy jsou hlavní.

Film má za mě tedy jedinou výraznější kvalitu, a tou je instrumentální skladba v závěrečných titulkách.

Komentáře

Obrázek v plné velikosti